Bugun...Ağrı'da ilk hacı adayı kafilesi uğurlandı

Tarih: 11-09-2015 22:33:04 Güncelleme: 14-09-2015 22:57:04 + -


Ağrı'da ilk hacı adayı kafilesi, Vali Musa Işın’ın katılımı ile düzenlenen törende kutsal topraklara uğurlandı


Ağrı'da ilk hacı adayı kafilesi uğurlandı

Ağrı'da ilk hacı adayı kafilesi, Vali Musa Işın’ın katılımı ile düzenlenen törende kutsal topraklara uğurlandı.

İlk kafilenin yola çıkması nedeniyle Ağrı Şehirler Arası Otobüs Terminali'nde uğurlama töreninde Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla kutsal topraklara giden ilk kafilede yer alan 160 hacı adayı ile yakınları katıldı.

Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan törende hacı adaylarının heyecanlı oldukları gözlendi. Bazı hacı adayları yakınlarına sarılarak vedalaştı, bazı vatandaşların göz yaşı döktüğü görüldü.

Törende konuşan Ağrı Valisi Musa Işın, hacı adaylarına çok mukaddes ve kutsal bir yolculuğa çıktıklarını anımsatarak, "Allah herkese nasip etsin. Sağlıcakla gidip sağlıcakla gelesiniz inşallah. Önce zannediyorum Medine'ye gideceksiniz. Peygamber Efendimize haddim olmayarak selamımızı götürünüz. Allah sağ salim gidip dönmenizi nasip etsin" dedi.

Bütün sermayemizin islam olduğunu vurgulayan Vali Işın, "Allah onun huzurunda yaptığınız bütün dualarınızı kabul etsin. Şimdi sizler uçakla gidiyorsunuz ama eskiden sizlerde bilirsiniz babalarınız ve dedeleriniz kimisi karayolu ile ise kimisi ise gemi ile gitti. Altı ayda gidip gelenlerde oldu. Benim dedem 6 ay yaya gidip gelmiştir. Bugün çok şükür sizler rahat şartlarda gidiyorsunuz. Hac bizim inançlarımızda farzlardan birisidir. Sizler onu yapmaya gidiyorsunuz. Farzını yerine getirmeye gidiyorsunuz. Allah kabul etsin inşallah. Bize, Ağrı'ya, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya ve bütün Türkiye'ye dua edin. Suriye'ye, Irak'a ve Afganistan'a yani bütün islam alemine dua edin. Çünkü siz  duaların kabul edildiği bir yere gidiyorsunuz. Siz Arafatta dua edeceksiniz Allah dualarınızı kabul eylesin inşallah" diye konuştu.

Hacı adaylarından memleket çok için dua isteyen, Vali Işın, "Allah bu belayı memleketimizden kaldırsın. Kardeşliğimizi pekiştirsin. Aramızdaki kardeşliği, uhuvveti birlik ve beraberliğimizi daim etsin inşallah. Kötü niyetli olanlara Allah fırsat vermesin. Kardeş kanı dökenlere Allah fırsat vermesin. Allah onları da ıslah eylesin. Hem orada hemde burada dua edin. Siz güzel bir yere Allah'ın evine Peygamberimizin huzuruna gidiyorsunuz. Büyük bir şerefe nail oluyorsunuz. Allah tekrar kabul etsin hacınızı. İnşallah bizede nasip olsun. Allah'a emanet olun yolunuz açık olsun" şeklinde konuştu.

Düzenlenen törenin ardından ilk hacı kafilesi dualarla uğurlandı.

 

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AĞRI Haberleri

YUKARI