Bugun...AĞRI HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI BASIN BİLDİRİSİ

Tarih: 22-10-2015 14:24:52 + -


Ağrı Halk SAğlığı Müdürlüğü Ketem doktoru Dr. Mine Gümüş tarafından "Ekim ayı Farkındalık Ayı" kapsamında hazırlanan basın açıklaması yaptı.


AĞRI HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI BASIN BİLDİRİSİ

Ağrı Halk SAğlığı Müdürlüğü Ketem doktoru Dr. Mine Gümüş tarafından "Ekim ayı Farkındalık Ayı" kapsamında hazırlanan basın açıklaması yaptı.yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler eyer verildi. ''

AĞRI HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI BASIN BİLDİRİSİ

Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık rastlanan kanser olup hemen hemen her 8-10 kadından birinde karşımıza çıkmakta ve nadir de olsa erkeklerde de görülebilmektedir.Bu kadar sık görülmesi ve erken tedaviyle yaşamı uzatmanın mümkün olması nedeniyle tarama programları başlatılmış,ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı olarak kabul edilmiştir.

Öncelikle meme kanserini süt kanalları ve süt bezlerini döşeyen hücrelerin anormal ve kontrolsüz çoğalması olarak tanımlayabiliriz.Buna zemin hazrırlayıcı olarak yaş, genetik mutasyonlar,beslenme,sigara,alkol alışkanlığı,obezite olmakla birlikte en çok göze çarpan neden olarak östrojen dediğimiz kadınlık hormonuna maruziyet süresinin uzun olmasını sayabiliriz.

Yaş artışıyla meme kanseri görülme olasılığı da bi yere kadar artış gösterir.Ülkemizde bu artış özellikle 40-50 yaşlarında pik yaptığından tarama grubuna 40-70 yaş aralığını tabi tutmaktayız.

 Muayeneye gelen her hastaya mutlaka aile öyküsü de sorgulanmalıdır.Ailede,anne veya baba tarafından akrabalarda iki taraflı,erken yaşta,erkek bireyde ortaya çıkmış kanser öyküsü genetik mutasyon düşündürür.Bu durumda sağlam bireylerin taranması,ve mutasyon saptandığı takdirde memenin iki taraflı çıkarılmasıyla henüz kansere yakalanmadan korunmak mümkündür.

Östrojen hormonuna maruziyet süresinin uzaması,erken(13 yaştan önce) ergenlik,geç (55 yaştan sonra) menapoz,hiç doğum yapmamış veya emzirmemiş olmak,aşırı kilolu olmak veya bu hormonun dışardan uzun süreli alınması durumlarında söz konusudur.Menapoz sonrası dönemde uygulanan hormon replasman tedasinin 5 yılı geçmemesi gerekir.KOK dediğimiz doğum kontrol haplarındaysa uzun süreli kullanımda hafif bir risk artışı mevcuttur,çünkü bu haplar östrojen yanında ayrı bir hormon daha içerir,ve oldukça düşük dozdadırlar,hatta memenin iyi huylu hastalıklarını azaltabilir de.

20 yaşından sonra her kadın ayda bir kendi kendine,ve yılda bir de doktor muayenesi yaptırmalıdır.Bu muayenede memelerde boyut farklılığı,meme cildinde kızarıklık,döküntü,ülserleşme,portakal kabuğu görünümü,meme başında içe çekilme,tek taraflı ve tek kanalddan gelen renksiz ya da kanlı akıntı,ele gelen kitle gibi bulgular saptanması durumunda ileri tetkik gerekebilir.Ancak orta yaş kadınlarda çok sık karşılaşılan memede ağrı,iki taraflı ve renkli akıntının altından kanser çıkma olasılığı daha düşüktür.Tabi bu bulguların hiçbirinin olmayışı kanser olmadığı anlamına gelmez bu yüzden 40 yaş itibariyle beraberinde mamografi de çektirilmesinde fayda vardır.

Meme kanserinde erken tanının bu kadar üzerinde durulmasının nedeniyse,erken evrelerde memenin sadece bi kısmının çıkarılması ve radyoterapiyle kür sağlanması mümkünken,ileri evrelerde,ki burda en önemli faktör lenf bezlerine sıçramasıdır,cerrahi yerini hormonoterapi,kemoterapi gibi yöntemlere bırakır,ve sağkalım şansı yaklaşık %30 azalır.

Kanserden korunmak için kadınlarımıza önerilerim;sigara ve alkolden uzak durmaları,kilo vermeleri,kendi kendilerini muayene etmeyi öğrenmeleri ve özellikle 40 yaşından sonra yılda bir kez tarama için KETEM’e başvurmalarıdır.Muayene olmaktan korkmayın,kanserin farkına geç varmaktan korkun.

Dr.Mine GÜMÜŞ
Editör: AYHAN İSENFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 1. Osmanlı
 2. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI