Bugun...


ilhanyalçın


Facebookta Paylaş

İLHAN YALÇIN YAZDI ''ŞEHRULLAHİL MUHARREM ''
Tarih: 20-10-2015 20:22:00 Güncelleme: 20-10-2015 21:00:00


 

 

              Değerli takipçilerim hepinizi selamların en güzeli olan Allah'ın selamıyla selamlıyorum.Bizlere sözün gücünü öğreten,akleden kalplerimizi kullanma fırsatı veren Rabbimize sonsuz şükürler olsun.Hicri 1437 yeni yılımız ve Muharrem ayımız mübarek olsun. Kuran'ı Kerimimizde Rabbimiz "Bilinki Allah'a göre ayların sayısı gökleri ve yeri yarattığı gün koyduğu yasaya göre on ikidir.Onlardan dördü haram aylardır,Allah'ın koyduğu kozmik nizama uygun değerlendirme budur." (Tevbe;36) buyurmaktadır. Muharrem sözlükte;"Haram kılınan,yasaklanan,kutsal sayılan,saygı duyulan" anlamlarında kullanılmıştır.Istılahi manası ise;Savaşmanın, kan dökmenin haram olduğu,haram aylardan birinin adıdır. Peyamberimiz (sav) ayların kendi zaman dilimlerine göre 10/632 ye denk gelen haccı sırasında Mina'daki hutbesinde muharrem ayınında haram aylardan olduğunu belirmiştir.(EbuDavud"Menasik",67)

               Tam buradan yola çıkarak tüm islam coğrafyasını kan ve göz yaşına boğan kesimlerin dikkatine sunmak lazım.Efendimiz (sav)in Allah'ın ayı dediği,Allahımız'ın hürmete layık dediği bir zaman dilimine karşı bizim bakış açımız ve tavrımız nasıl olmalı?Evet müslüman bireyler olarak hepimizin sorumluluk bilinciyle dersler çıkarmamız lazım.Allahımızın koyduğu kozmik nizamın bozulmaması için mücadele vermemiz lazım, Hayırla başlamayan bir yeni hicri yılın sonunda hayır beklemenin doğru olamadığını düşünerek, kulluk bilincimizi yeniden sorgulamak ve pratiği olan ibadetlerimizi sadece Allaha hasretmek lazım.Onun içindir ki sevgili Peygamberimiz (sav) "Ramazan ayından sonra ki en faziletli oruç bu ayda tutulan oruç olduğunu ifade etmiştir." (Müslim"Siyam"202-203).Muharrem ayının onuncu günü Aşura diye adlandırılır. Sami dinlerde özel bir yere sahip olan aşura günü Cahiliye araplarıda oruç tutardı.Peygamber (sav) risaletten önce ve sonrada bu orucu tutmuştur müslümanlarada tutmayı emretmiştir.Ramazan orucunun farz kılınmasıyla beraber bunu sadece onuncu günü değil dokuz,on ve onbirinci günlerinde tutmayı tavsiye etmiştir.(Buhari "savm",69) .

               Hz.Hüseyin ile aile fertlerinin 10 muharrem 61 de Kerbelada şehid edilmesi üzerine muharrem ayı başka bir anlam kazanmış.Şia için matem günü ve Hz.Hüseyin'in öcünü alma günü olarak bir gelenek haline gelmiştir.Evet yüreğimizin sevgilisi,şehitlerin efendisi cennet gençlerinin seyyidi Hz.Hüseyin hepimizi kedere boğan İslam tarihine düşen bir kara leke olarak şehid edildi. Şehadeti kutlu ve makbul olsun .Onun şahsında tüm şehitlere selam olsun.Ancak bizim inanç sistemimizde islama göre öc almak ve yas tutmak yoktur. Bize düşen bu menfur hadiseden dersler çıkarıp birliğimizi ve kardeşliğimizi yok edecek davranış ve fillerden uzak durmaktır. Efendimiz (sav) "Matem tutan Tevbe etmezse Kıyamet günü büyük azap görür.İki şey var ki insanı küfre sürükler;birinin soyuna küfür ve matem." (Müslim "Edeb"230).

               Tarihe baktığımız zaman tüm savaşları üç gurupta değerlendirebiliriz. Bunlar kategorik olarak; Akide savaşları,Kabile savaşları,Ganimet savaşlarıdır.

a) Akide savaşının en güzel örneği Hz.Hüseyinin verdiği Tevhid mücadelesidir.

b) Kabile savaşına en güzel örnek;Yezid'in,bugün bedir de öldürülen akrabalarımın öcünü aldım demesidir.

c) Ganimet savaşına en güzel örnek Ömer bin Sad'ın;Ya Hüseyin gönlüm senden yana,ama kılıcım Yezidden yanadır demesidir.

Sonuç olarak hep beraber idrak ettiğimiz muharrem ayını Allahımızın rızasına uygun değerlendirelim.Aşurayı ibadet vecdi ile paylaşma ve yardımlaşma olarak değerlendirelim,tüm ibadetlerimizi sadece ama sadece Allah'a hasr edelim.Kerbela faciasından dersler çıkaralım geleceğimizi inşa ederken birlik içerisinde kardeşliğimizi zedelemeden birbirimizi ırkından,soyundan,mezhebinden,meşrebinden,statüsünden dolayı asla ayrıştırmayalım.Birleştirici olalım.Yeni hicri yılın insanlığa huzur ve barış getirmesi,ümmetin birliğine vesile olması temennisi ile Selam ve Dua ile...

                                                                                        

                                                                                                         İLHAN YALÇIN  

                                                                                                   ilhanyalçın@hotmail.com

ADNAN YÜCESOY / 23-10-2015 18:59

hocam çok güzel izah etmişsiniz. aslında bizle kaynaklardan öğrensek kulaktan dolma bilgileri kabul etmesek çok daha iyi doğrulara yakın oluruz geleneksel islamınterkedip kaynak islamına bakmalıyızFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 1. Osmanlı
 2. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI