Bugun...


ilhanyalçın


Facebookta Paylaş

İLHAN YALÇIN YAZDI ''İYİ BİR NAMAZ ''
Tarih: 02-11-2015 17:55:00 Güncelleme: 03-11-2015 08:26:00


                  Namaz; Allahımız’ın emri dinimizin temel esaslarından en önemlisi, imanın aslı  kulluğumuzu  rabbimize arz etmenin adıdır. Peygamber (sav)in gözümün nuru dediği bu güzel ibadet, aynı zamanda  maddi ,manevi, itminani ve ruhi  bir arınma,disipline olma ve motivasyon vesilesidir. Ancak bu yazımızın temel konusu “iyi bir namaz,kaliteli bir namaz” için ne yapmalı sorusunun cevabını arayacağız. Kaliteli bir namazın ;ancak rabbimizin rızasını kazanmaya matuf olduğunu unutmamalıyız. 

            Namaz emrinin özel bir zaman, özel bir mekan da özel bir törenle (miraç) verilmiş olması tevafuk değildir, aksine meselenin önemine delalet eder. Mesela Hac, Oruç, Zekat vb. ibadetler normal şartlarda medinede vahiy yoluyla emredilmişken,namazı peygamberimizin zor zamanında hüzün yılı diye adlandırılan  amcası ve eşini kaybettiği Müslümanlara boykot uygulandığı bir zamanda kendisine ve onun şahsında bütün ümmetine bir çıkış yolu ,bir ödül ,motivasyon ve destek olarak verildiği görülmektedir.Öyleyse verilen mesaj “zoru namazla aşın.” Tüm zamane problemlerin,maddi ve manevi Hastalık, huzursuzluk, stres,depresyon vs. gibi durumlar dahil çarenin namaz olduğu mesajı verilmektedir. Günümüz Müslümanlarının bu mesaja daha çok ihtiyacının olduğunu hepimiz görmekteyiz. Dünya Müslümanlarının birliği zedelenen kardeşliğinin yeniden inşası ancak iyi ve kaliteli bir namazla aşabiliriz, Peygamberimizin yaptığı gibi. Namaz aynı zamanda  kulun Allah ile fiili buluşmasıdır.

        İyi bir namaz üç şeydir;

1-Kesin olarak namaz mü’minin miracıdır.Kur’an ayetleri Mekke de medine de nazil olmuşken namaz emrinin miraçla beraber verilmiş olması kulun her vakit Rabbiyle buluşması ve esas duruşunu Allaha arz etmesidir.Miraçta peygamber(s.a.v) in Rabbi ile buluşması ve konuşması ki tahiyye bunun en güzel izahatıdır.

2-Her namaz yüzde yüz cennet kapısını açacak olan anahtardır. O halde cennet kapısını namazla açmaya zorlamalıyız.Kuran’ı kerimin üçlüsü olarak bilinen (iman, salih amel ve namaz) bunun en güzel göstergesidir. Peygamber (s.a.v)"Kim sabah akşam camiye gider gelirse, her gidip gelişinde Allah Teâlâ o kimseye cennetteki ikramını hazırlar." buyurmuştur.Buhârî, Ezân 37; Müslim, Mesâcid 285

3-Her namazı son namaz gibi kılmak.Bu çok önemli çünkü hiçbirimizin ömür garantisinin olmadığı dolayısıyla vaktinde kılınan namazın bilinçle ve şuurla eda edilmesi gerekir. Büyüklerimiz namaz kıldırırken ‘’safları sıkı tutun kıldığınız namazı da son namaz gibi kılın’’ diye uyardıktan sonra namaz kıldırılardı. Bu uyarı aslında sünnet olandır.Saflar birlik ruhunu ve eşitliği temsil eder. Sıkı duruş adalet ve esas duruşu temsil eder, aslolan hayırda öne geçmenin resmedilmesidir işte kalite budur. İyi bir namaz şuurla,ihlasla klınan,sadece Allaha hasredilen namazdır.Böyle bir namazın sonucu ise kur’anın namazın çekap ayeti olarak bildiğimiz Ayet-i kerime belirler.  –“ (Ey Muhammed!) Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah'ı anmak (olan namaz) elbette en büyük ibadettir. Allah, yaptıklarınızı biliyor.”(Ankebut:45)

         Sonuç olarak; Rabbimiz hepimize bu ayet-i kerimenin ruhuna uygun, namazlar kılmayı bilinçle, şuurla kılınan namazların  içini  doldurmayı nasip etsin. Namazlarda ki saf olma ruhuyla kenetlenmeyi, yeniden dirilmeyi iyi bir namaz ile kulluğumuzu arz etmeyi nasip eylesin. Selam ve dua ile.

 

                                                                                           İlhan YALÇIN 

                                                                                          İlhan Yalçın@hotmail.com

KONTROL​
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 1. Osmanlı
 2. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI