Bugun...


ilhanyalçın


Facebookta Paylaş

RAMAZAN'IN ÇEKİM ALANINA GİRMEK
Tarih: 29-05-2016 08:41:00 Güncelleme: 30-05-2016 21:27:00


                                              RAMAZAN'IN ÇEKİM ALANINA GİRMEK
            “Ramazan ayı öyle bir ay ki, insanlık için bir kılavuz olan, içerisinde yol gösterici ve hakkı batıldan ayırıcı apaçık mesajlar bulunan Kur’an o ayda indi.” (Bakara, 185)
         Halkın dilinde Recep-Şaban-Ramazan için kullanılan “Üç aylar” kavramı, “nassî” olmaktan çok “hissî” bir niteleme olsa da, aslına bakarsanız güzel bir hassasiyeti yansıtıyor. Peygamberimizin yaşam tarzının Müslüman halkların muhayyilesinde nasıl özümsendiğinin de bir göstergesi. Sahih sünnette Receb ve Şaban'a yapılan vurgunun mahiyetini iyice incelediğimizde görürüz ki, bu aylar Ramazana hazırlık aylarıdır. Efendimiz Ramazan öncesindeki bu iki ayı muazzam Ramazanın rahmet ve bereketinden azami istifadeyi sağlamak için ruhen, kalben, aklen, fikren, bedenen bir hazırlık dönemi olarak değerlendirmiştir.  Resulullah,(sav) Ramazana hazırlığa neden bu kadar önem vermiştir?  Bunun asgari iki nedeni vardır: Birincisi Ramazanın yüceliğini gönüllere hissettirmek, ikincisi ise Ramazanın bereketinden azami oranda yararlanmak için ona hazırlıklı girmek.Recebin girişiyle başlayıp Ramazana yaklaştıkça artan bir nafile ibadet temposunu Rasulullah’ın benimsediği, sahih sünnetten açıkça anlaşılıyor. Bu süreçte nafile oruçlarını, bizim “sünnet” adıyla kıldığımız nafile namazlarını artırıyor. Manevi ilgisini daha bir yoğunlaştırıyor. Rasulullah’ın bu hali, “Ramazanın çekim alanına” girenlerin ne yapması gerektiği konusunda her mü’min için örneklik oluşturuyor. "Ey Muhammed! Sana bu mübarek kitabı (Kur'an'ı) ayetlerini düşünsünler ve aklı olanlar öğüt alsınlar diye indirdik."
         Kur’an, Peygamber Efendimiz(s.a.v)’in en büyük mucizesidir. Hidayet ve kurtuluşumuza vesile olup, Rahman ve Rahim olan Allah’ın bizlere bir lütfudur. Günah bataklığına, çukuruna düşmemek için, eğer düşülmüş ise insanların tek kurtuluşu Habibullah’a sımsıkı yapışıp Sırat-ı Müstakim’den ayrılmamak gerekir. Allah Resulü hadis-i şeriflerinde:“Yüce Allah şöyle buyurdu; insanoğlunun ameli kendinedir,yalnız oruç müstesna. O, benim içindir, onun mükafatını  ben vereceğim. Çünkü yiyip içmesini ve arzularını sırf benim için bırakıyor. Oruç doğrudan doğruya bana yapılan bir ibadettir. Onun ecrini de doğrudan doğruya ben veririm.” Buyurmuşlardır  "Evveli rahmet, ortası mağfiret, (günahların bağışlanması) sonu da cehennemden kurtuluş" "Ramazan ayı gelince; cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar kösteklenir. "Efendimizin bu beyanları doğrultusunda kapsam alanına girdiğimiz mübarek ramazan ayını vahiy ve o vahyin getirdiği ruh ve gönül terbiyesi olan Oruç üzerinden bir kulluk inşası başlatmak gerekir. Aslında Ramazan; bilmek, bilenmek ve bilinçlenmektir. Birlikte olmanın ruhuna ve huzuruna ermektir… Tek kişilik dünyalardan sıyrılıp biz iklimine yürümektir. Hayattan kopmadan, hayatın içinde kalarak Hayy ve Kayyum olanla iletişim kurmuş oluyoruz. En azından süreli de olsa dünyevileşmeye ara vermiş, Hedonizme “dur” demiş oluyoruz. Bir Ramazan ayında indirilen Kur’an, bu Ramazanda bizim hayatımıza inecek mi, yürekten yürürlüğe girecek mi? Yoksa Mushaf hafızalarda mahfuz mu kalacak? Umudumuz ve ümidimiz o ki çekim alanına girdiğimiz mübarek ramazanı şerif ayımız Kur’an'ın rahmet potasında eriyip buluşmamıza vesile olsun.Ümmetin uyanışına,dirilişine kardeşliğine ve birlikte Allaha kulluğuna vesile olası temennisiyle. Günlerimiz bereketli olsun,  mübarek olan Ramazan-ı Şerif’imiz bizleri de mübarek eylesin!
                                                                               
                                                                                    İLHAN YALÇIN          
                                                                                                                                                                    

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 1. Osmanlı
 2. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI