Bugun...


ilhanyalçın


Facebookta Paylaş

ZOR ZAMANDA METÎN OLMAK
Tarih: 09-01-2017 19:21:00 Güncelleme: 09-01-2017 19:51:00


     İçinden geçtiğimiz zamanın yıpratıcı etkisine karşı, dayanıklılık testinden geçip de yıpranmayan hiçbir mahlûk yoktur. Bu süreci en az zayiatla atlatmak için; El-Metîn olan Allah’a dayanmak lazım. Allahımızın Esma-i Hüsnası'nın iki işlevini unutmamak lazım:Birincisi Allah’ı tanımak, diğeri kulu tanımaktır. Esma-i Hüsna, Allah’ın mükemmel ve erişilmez,eşsiz ve benzersiz olduğunu hatırlatır. Kulun ise mükemmel olmadığını,eş ve benzerlerinin bulunduğunu,mukayyet ve sonlu olduğunu hatırlatır. El-Metîn ismi üzerinden verilen ders şudur: Zımnen denilir ki; Ey kul! Senin ömrün, bilgin, gücün ve dayanıklılığın sınırlıdır. Rabbin ise sonsuz olan bilgisi ve gücüyle her durumda metanetini koruyan, dayanma gücü sınırsız olandır. İşte bu mesajı veren ayet-i kerime: “Hiç şüphesiz Allah,evet O’dur güç ve kuvvet sahibi Rezzak olan Metîn olan.”(Zariyat  51:58) buyurmaktadır.  
          Metin ismi ile verilen mesajın muhattabı iman edenlerle beraber, inkâr edenlerdir. Mekke dönemine baktığımız zaman, müşriklerin Muhammed-i davete karşı taktikleri amansız bir yıldırma politikasıydı. Bunun için her yolu deniyorlardı. İftira, karalama, hakaret, tehdit, şantaj, işkence bu yolların bazısıydı. Amaçları Hz. Peygamberi davasından vazgeçirmekti. 
         Fakat onlar bunları planlarken Allah’ı unutuyorlardı. El-Metin olan Allah’ın yıldırılamayacağını ve kendisiyle baş edilemeyeceğini hesaba katmamışlardı. Evet, O gün efendimize (sâv)  ve inananlara dayanma gücü veren Rabbimizden ; bu gün de ümmete ve hassaten insanımıza dayanma gücü vermesini niyaz ediyorum. 
        Metîn ismine medâr olan mü’min, olağanüstü olaylar karşısında, herkesin verdiği tepkiyi veremez. Mesela bir ölüm ve zulümle, acı ve ıstırapla, musibet ve imtihanla sınandığı zaman metanetini kaybetmez. İmanının imtihanını verdiğini unutmaz. En önemlisi Allah’ın kimseye gücünün üstünde yük yüklemediğini bilir. 
        Biz El-Metîn ismine imanın insanı nasıl metanetli kıldığını Allah’ın elçilerinde görüyoruz:
-Hz. Nuh, kendisiyle alay edenlere aldırmadan karada gemisini bu metanet sayesinde yapmıştı. 
-Hz. İbrahim, ateşe atılırken aynı metaneti korumuş ve El-Mêtin olan Allah’ın korumasına sığınmıştı. 
-Hz. İsmail, bıçağın altına yatarken gayet mêtindi. Eğer metin olmasaydı “Babacığım! Emrolunduğun şeyi yap! İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın.” diyemezdi.
-Hz. Yusuf, zindanda “Efendinin yanında beni an” derken endişeliydi. Fakat Mêtin olan Allah onun gönlünden endişeyi giderdi. O da hapishaneyi bir okula(medreseye) çevirdi.
-Hz. Musa, firavun’u davetle görevlendirildiğinde hayli kaygılıydı. Fakat Metin olan Allah, Yed-i Beyza ve Asa-i Mûsa ile onun kaygısını giderdi.  
 -Hz. Muhammad (sav) de El-Mêtin isminin tecellisini çok daha yüksek mertebede görüyoruz. Eğer o büyük metâneti olmasaydı, insanlık tarihinin en büyük iman hamlesi nasıl gerçekleşecekti.
         Netice olarak bizlerde insanlık ailesinin mü’min bireyleri olarak; insanlığın selameti ,ülkemizin ve necîp milettimizin huzuru, kardeşliği ve geleceği adına; sabrımızı ve metânetimizi zorlayan olaylar karşısında El-Mêtin olan Allahımızdan yardım dileyerek, Peygamberleri kendimize örnek alarak hayatımızı inşâ etmeye çalışacağız inşâllah.
 Ya Metîn, ya Allah!  
Canla sınananlara, Yahya’nın şehadetini ver! 
İffetle sınananlara, Meryem’in Sâfiyetini ver! 
Zûlümle sınananlara, Îsa’nın ruhâniyetini ver! 
Kur’an’ la sınananlara, Muhammed’in muhabbetini ver!  
Amin!                                                                                         
                                                                                                          İLHAN YALÇIN         

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 1. Osmanlı
 2. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI