Bugun...Evsizleri hayata bağlayan projeler

Tarih: 05-11-2015 23:13:29 + -
Evsizleri hayata bağlayan projeler

Evsizleri hayata bağlayan projeler

atina

Huzura kavuştuğumuz yerdir evlerimiz. En yakınlarımızla en güzel anlarımızı paylaşırız. Ailemizle birlikte yemek masasının etrafında toplandığımız zaman bambaşka gözükür hayat. Ama dünya genelinde hala milyonlarca kişi sıcak bir tabak yemekten, sıcak bir duştan yoksun.

Verilere göre dünya genelinde 100 milyondan fazla evsiz var. Avrupa genelinde bu sayı 3 milyonken, tabi ki gelişmemiş ülkelerde durum daha kötü. Nijerya’da örneğin 24.4 milyon evsiz yaşam mücadelesi veriyor. Dünyada en fazla evsizin yaşadığı ilk üç şehir ise 57 bin ile Los Angeles, 60 bin kişi ile New York ve 70 bin kişi ile Filipinler’in başkenti Manila olarak biliniyor. İşte evsizler için güzel işlerin yapıldığı kentlerin hikayeleri:

ispanya

SOKAKLARA BUZDOLAPLARI YETLEŞTİRİLDİ

İspanya’nın Bask Bölgesinde bulunan Galdakao kentinde evsizler ve hatta diğer ihtiyaç sahipleri için çok güzel bir uygulama başlatıldı. 29 bin kişinin yaşadığı kenttin sokaklarına buzdolapları yerleştirildi. Bu buzdolaplarını doldurmak bölge sakinlerine düşüyor. Evlerindeki fazla yiyecekleri çöpe atmak yerine sokak buzdolaplarına koyan Galdakao sakinleri sayesinde bu akım kısa süre içinde İspanya geneline yayılmaya başladı.

çöp

ŞİŞE TOPLAYANLARA ÖZEL ÇÖP KUTULARI

Ülke genelinde 6 bin 138 evsizin yaşadığı Danimarka’da yetkililer 2009’dan bu yana artan evsiz sayılarına karşı adımlar atmaya başladı. İlk önemli inisiyatif ülkenin başkenti Kopenhag’da atıldı. Kentin dört bir yanına evsizlere özel çöp kutuları yerleştirildi. Kopenhag Belediyesi tarafından yapılan açıklamada 117 bin dolarlık proje kapsamında kente 500 yeni çöp kutusu kondu. Yeni çöp kutularının özelliği yanlarındaki rafları. Özel olarak tasarlanan bu raflarda çam şişelere birikecek. Yani elinde cam şişe çöpü olan kişi, şişeyi çöpün içine atmayıp rafa bırakacak. Böylece hayatını şişe satarak sağlayan evsizler de ellerini çöplerin içerisine sokmak zorunda kalmayacak.

çek

EVSİZLER AYAKLI WİFİ OLACAK

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da genç arkadaş grupları Wifi4Life isimli bir projeyi hayata geçirdi. Çalışma kapsamında evsizlerin üzerine, bedava internet hizmeti sağlayacak wifi’lar bağlanacak. Evsizlerin üzerinde ayrıca akıllı telefonların şarj edilmesi için cihazlar olacak. Böylece evsizler gittikleri yerlerde halka internet ve şarj hizmeti sunacak. Ancak bunun karşılığında evsizlere yiyecek ve diğer temel ihtiyaçlar verilecek.

düğün

DÜĞÜN İPTAL EDİLDİ YEMEKLERİ DAĞITIN

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin El Dorado Hills kentinde yaşayan Quinn Duane ve Landon Borup çiftinin nikahları düğün tarihlerinden bir hafta önce iptal edildi. Ancak Duane’nin ailesi 4 yıldızlı bir otelde 35 bin dolar harcadıkları düğün yemeğini iptal ettirmedi. Nikah günü düğünün yapılacağı eve kentteki evsizler davet edildi. Yüzlerce evsiz de saatlerce afiyetle karınlarını doyurdu.

moscow

AÇIK HAVA SİNEMASI
Rusya’nın başkenti Moskova’da aktif olan Friends on the Streets isimli yardım kuruluşu evsizler için açık hava sineması açtı. “Evsizlerin de gülmeye hakları var” mantığı ile yola çıktılar. Bu nedenle yazlık sinemada klasik komedi filmleri gösteriyorlar. Gelenlere ayrıca yiyecek, içecek ve kıyafet de temin ediliyor.

Santiago Cirugeda

YOKSULLARIN EVİ OLSUN

İspanya’da yaşayan asi bir mimar var: Santiago Cirugeda. Ülkesinde krizden dolayı terk edilmiş 500 bin boş eve gözünü dikti. Gönüllü arkadaşlarıyla birlikte bu binaları “işgal” edip yardıma muhtaçların hizmetine açıyor. İtalya merkezli WASP isimli bir şirket ile Hollanda merkezli 3D Canal House isimli bir proje de yoksullar için kolları sıvadı. 3 boyutlu yazıcılarla en ucuz yollu, en doğal, en güvenilir ve en kısa sürede evler inşa edip yoksulları buralara yerleştirecekler.

bisiklet

GECELERİ PEDAL ÇEVİRİYORLAR

İstanbul’da en az 10 bin evsizin olduğu düşünülüyor. Engelsiz Çorba adı altında yola çıkan bir grup gönüllü ise geceleri İstanbul’da bisikletleriyle sokağa çıkıyor, sabahın ilk ışıklarına dek pedal çevirerek evsizlere, mültecilere çorba dağıtıyor. Engelsiz Çorba ekibinin güzel çalışmaları hakkında daha fazla bilgiyi http://www.engelsizcor000ba.org/index.html sitesinden öğrenebilirsiniz.

gigs

ÜNLÜ FUTBOLCULAR EVSİZLERİ UNUTMADI

Bir dönem Manchester United’ın efsaneleri olan Gary Neville ve Ryan Giggs, evsizleri sevindiren bir adım attı. İki eski futbolcu İngiltere’nin başkenti Londra’da otele dönüştürmek için 2.5 milyon dolara bir bina satın aldı. Ancak bölgede çok fazla evsizin olduğu öğrenen iki yıldız, binalarını geçici süreliğine de olsa 30 evsizin kullanımına açtı. Evsizler kış boyunca bu binada kalacak.

BİLGİ NOTLARI:

Yazının sonuna bir de şu notları düşme gereği duydum: McKinsey Küresel Enstitüsü’nün araştırmasına göre 2,1 milyar kişinin yani dünya nüfusunun yüzde 30’unun fazla kilolu ya da obez. Uluslararası Beslenme Konferansı’nın açıkladığı sayılara göre dünya genelinde 800 milyon kişi kronik açlıkla karşı karşıya. 2 milyar kişinin de gerekli besleyici maddeleri alamadığı için açlık çektiğine dikkat çekiliyor. Dünya genelinde her yıl 3.1 milyon çocuk açlıktan ölürken, her 4 saniyede ise 1 kişi açlıktan ölüyor. Dünyada her yıl 4 milyar ton gıda üretilirken, bunun 2 milyar tona yakını sadece çirkin gözüktükleri için çöpe gidiyor.

(@selcukerennn)

KAYNAK :www.dunyaraporu.wordpress.com
Editör: AYHAN İSENFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 1. Osmanlı
 2. Kubat Ötme Bülbül
VİDEO GALERİ
YUKARI